Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2021 13:57 (Üye) Soru : Merhabalar, Asıl işi ihracat olan mükellef için 2018-2019-2020 yıllarında Kurumlar Vergisi yönünden Matrah Artırımı yaptık. İlgili yıllar için KDV yönünden de matrah artırımı yapmak istiyoruz. Mükellefin her dönemde ufakta olsa hesaplanan KDV'si mevcut. KDV matrah artırımı yaparken tebliğde belirlenen oranlar çerçevesinde belirlenen oranlar dahilinde yoksa artırılan Kurumalar Vergisinin %18'ini mi dikkate almak gerekir. Cevabınız için şimdiden teşekkür eder. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Hesaplanan KDV var ise KV ile ilişiği ve mukayesesi yapılmaz. KDV ARTIRIMI BİLDİRİMLERİ (BİLDİRİM KODLARI ) 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 Aylık KDV beyannamesini sadece Nakliyeciler vereiri.) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.