Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.08.2021 11:17 (Üye) Soru : Sayın Hocam Gerçek Faydalandırıcıya ait bildirimi okuduğum tebliğe göre bir hafta önce verdim. Lakin kendi mevzuat gurubumuzda bende dahil bazı tereddütler yaşıyoruz. 1- Bu bilgi formunu ben firmanın şifresi ile firmanın kendi sitesinden girdim. Lakin düzenleme kısmına kendi bilgilerimi girdim. Çünkü bu firma ile genel muhasebe işlemleri ile ilgili vekaletim var. Yani bu durumla ilgili yetkim var. Buna rağmen düzenleyen kısmına kendi bilgilerimizi girmek tebliğe göre hata mı ? 2-İlk girdiğim Beyanname de hata tespit edip tekrar düzelterek gönderdim. Lakin ilk gönderdiğim beyanname silinmediği gibi 2.beyanda sistemde gözüküyor üstelik beyanın alındığına dair veya düzeltmenin kabul olduğuna dair en ufak bir emare vermiyor. Yani Diğer beyannamelerde olduğu gibi alındı belgesi ve yevmiye numarası vermiyor .Bu durumda 2.gönderdiğim geçerli ilki iptal mi ? Şaygılarımla

Cevap : 1-Hata değil Meslek mensubun bilgileri de yazılabilir.Formda bildirilen kişininde bilgilerinin yazılmasında sakınca yok. 2-Bu konuda tebliğde ve formda bir açıklama yok. Olması gereken düzelteme imkanı verilmesidir. Maalesef böyle bir seçenek yok. Tebliğde açıklamalar yetersiz olduğu için yorumlarımız da sınırlıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.