Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.08.2021 14:45 (Üye) Soru : 20/08/2021 tarihinde BELİRLİ süreli iş sözleşmesi sona eren öğretmenin iş sözleşmesi yenilenmeyecektir. Bu kişi 19/08/2021 tarihinde hamilelikten dolayı rapor getiriyor. Bu durumda 20/08/2021 tarihinde " belirli süreli iş sözleşmesinin bitimi" kodundan çıkış vermeyi düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili sizlerin görüşleri nedir? Saygılarımla, iyi çalışmalar

Cevap : işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerinde isitirahat (rapor) kullanması, dolayısıyla da işe gelmemesi sebebiyle işveren için iş sözleşmesini fesih hakkı yani işçiyi işten çıkarma hakkı; istirahat (rapor) süresinin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre İş Kanununun 17 nci maddedeki bildirim (ihbar) sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.