Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2022 15:42 (Üye) Soru : Sayın Üstadım; Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim. Mükellefim İnteraktif vergi dairesi E-Arşiv modülünden Devlet üniversitesine E-Arşiv faturası düzenlemiştir.Faturanın muhteviyatına itiraz edilmiş olup iptal süresi olan 8 günlük süre geçmiş olup iade faturası kesme gibi bir durumlarının olmadığını ileri sürmektedirler ve yeni bir fatura istemekteler(Üniversite).Bu durum karşısında ne yapabiliriz bu faturanın yerine bir fatura düzenlersek Genel amaçlı dilekçe ile bildirim yapmamız yeterli olacakmıdır. Teşekkür ederm.

Cevap : Merhaba; sorunuzda verdiğiniz bilgilere göre mükellefinizin 5bin 30 bin portalından fatura düzenlediğini anlıyorum. Faturaya itiraz işlemi yapıldıysa takip eden ayın 20. gününe kadar onaylanması gereklidir. İtiraz işlemi sonunda faturaya iptal olmuş gibi işlem yapılmaz. Sanırım bu faturaya iptal işlemi yapılmak istendi. e-belge uygulamasına dahil olmayan mükelleflerin 5bin 30bin portalından kendilerine düzenlenen faturalar için iptal veya itiraz edebilmeleri konusunda görüntüleme veya işlem yapabilmeleri için ekranları açıktır. İptal işlemlerinin portal üzerinden yapılması gerekiyor. Süresi geçen faturaya ilişkin öncelikle mutabakat yapılmalı ve gerekiyorsa ilgili kurum tarafından iade faturası düzenlenmelidir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.