Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.01.2022 10:38 (Üye) Soru : Sayın Üstadım; Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim. Mükellefim İnteraktif vergi dairesi E-Arşiv modülünden Devlet üniversitesine E-Arşiv faturası düzenlemiştir.Faturanın muhteviyatına itiraz edilmiş olup iptal süresi olan 8 günlük süre geçmiş olup iade faturası kesme gibi bir durumlarının olmadığını ileri sürmektedirler ve yeni bir fatura istemekteler(Üniversite).Bu durum karşısında ne yapabiliriz bu faturanın yerine bir fatura düzenlersek Genel amaçlı dilekçe ile bildirim yapmamız yeterli olacakmıdır. Teşekkür ederm.

Cevap : Merhaba; Elektronik ortamda düzenlenen faturalar için tüm iptal ve itiraz işlemlerinin portal üzerinden yapılması gereklidir. Bu kapsamda elektronik fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflere düzenlenen faturalar, ilgili mükellefin 5bin 3bin portalından onay verilerek (adına fatura düzenlenen mükellef) iptal işlemi yapılaabilmektedir. Öncelikle mutabakat yapmalısınız. Mükellef size iade faturası düzenleyebilir eğer düzenleyemiyorsa siz sistem üzerinden itiraz işlemi (süresi içinde) yapıp, noter kanalıyla iptal işlemini başlatabilirsiniz. (fatura iptali için yasal sürelere dikkat etmek kaydıyla) (sorunuzda geçen bilgiler kapsamında cevaplanmıştır) iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.