Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.08.2021 10:46 (Üye) Soru : merhaba , biz yurt icinde mal alım-satımı yapan LTD STI yiz. Bilgisayar ve malzemeleri alım satımı ile bunların teknik servis bakım ve onarım hizmetini vermekteyiz. . KDV Tevkifatına tabi ISTANBUL SANAYİ ODASI (Kamu kurumu niteliği taşıyan meslek kuruluşuna ) müşterimiz var. bu kurum bize demirbaşlarındaki bilgisayarlarının, tamir ve bakımını tevkifatlı olarak yaptırmak istiyor. 1 - Biz bu kurumun bilgisayarlarına ait teknık servis faturamızı tevkifatlı olarak düzenleyebiliyor muyuz? Bu faturada, hizmet acıklaması olarak ne yazmamız gerekiyor? dikkat etmemiz gereken bir husus var mıdır? tevkifat oranı nedir? 2 - bazı hizmet sektörlerinde indirimli olarak uygulanan KDV oranları 30/09/2021 e kadar uzatılmıştı. bunlar içerisinde 15.sırada Bilgisayarların bakım ve onarımı da %18 den %8 indirilmişti. bu durumda tevkifatlı faturada kdv oranı nasıl hesaplanmalıdır? tesekkurler

Cevap : Düzenlenecek faturada ne iş yapmış iseniz o yazılır .30/09/2021 tarihine kadar % 8 oranında (malzeme hariç) KDV hesaplanır. Hesaplanan KDV den 7/10 oranında tevkifat yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.