Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.08.2021 12:41 (Üye) Soru : DEĞERLİ MESLEKDAŞLARIM, BU SORUYU MÜKELLEFİMLE ÇELİŞKİDE KALDIĞIMDAN MÜKELLEFİMİ İKNA EDEBİLMEK İÇİN SORMA İHTİYACI HİSSETTİM. KİŞİNİN AKTİFİNE KAYITLI 2004 MODEL HYUNDAI STAREX (FİİLEN FABRİKA ÇIKIŞINDAN İTİBAREN ORİJİNAL KAPALI KASA) MİNİBÜSÜ VAR. ARACIN CİNSİ RUHSATTA KAMYONET, KULLANIM AMACI "HUSUSİ-YÜK NAKLİ" OLARAK GEÇİYOR. KİŞİ ŞU ANDA BU ARACI SATIYOR VE KDV ORANININ %1 Mİ %18 Mİ OLACAĞI HUSUSUNDA TEREDDÜTLÜ. BU ARAÇ İÇİN %KAÇ ORANINDA KDV HESAPLAYARAK FATURA DÜZENLEMEMİZ GEREKTİĞİ HUSUSUNDA BİLGİ VERİRSENİZ MÜKELLEFİMLE OLAN ÇELİŞKİYİ GİDERMEME VE MÜKELLEFİMİ İKNA ETMEME YARDIMCI OLMUŞ OLURSUNUZ. İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA,

Cevap : UYGULANACAK KDV ORANI % 18 DİR. % 1 UYGULANACAK BİNEK OTOMOBİLLERDİR. BİNEK OTOMOBİL Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonunda yer alan motorlu taşıtlar dır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.