Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2021 08:41 (Üye) Soru : 01.01.2021 tarihinde motor sıklet ile kurye faaliyeti ile gelir vergisi mükellefi olarak işe başladım.. Genç girişimcilikten yararlanmaya da bu faaliyetimle başladım. Aynı adreste 01.08.21 tarihinde bir kamyonet alarak şehir ve şehirler arası nakliye işine de başladım. ? Vergi Dairesine başvuruda bulunup nakliye işini ana faaliyet olarak değiştirdim? Kurye faaliyetine de devam etmekteyim. 1-Nakliye işimden doğan ticari kazancıma ait gelirlerimi genç girişimciliğe konu edebilir miyim? 2-Nakliye işi devam ederken kurye faaliyetimi sona erdirmem genç girişimcilik hakkımı sona erdirir mi ?

Cevap : Genç girişimci istisnasında sektör ayrı yok.Faydalananı 29 yaşından küçük ve GV mükellefi olması yeterlidir. Birden fazla alanda faaliyet gösterilmesi istisnanın uygulanmasına engel değildir. Aşağıdaki link de bulunan belgeyi inceleyiniz. https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/yayinlar/gencgirisimciler2019.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.