Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.09.2021 10:20 (Üye) Soru : Sorum emeklilikle ilgili. 06.07.1968 doğumluyum. Fiili hizmet zammı ive askerlik borçlanması ile Emekli olmak istiyorum.ilk İse giriş 15.12.1992 ve 68 gun fiili hizmet zammıile ise girisi askerlik borçlanmasıyla erkene çekerek bu sene Emekli olmak istiyorum. 01.08.2008 tarihinde ise girişim var ve aynı isyerinde 5.01.2009 tarihinde ortak oldum. Hangi statüde emekli olurum.bu yıl olabilir miyim.

Cevap : 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalıştığı şirkete ortak olan kişilerin ise doğrudan Bağ-Kur’lu olmaları gerekmektedir. Eğer kişinin çalıştığı şirket limitet şirketse ortak olması halinde Bağ-Kur’lu olarak sigortalanması bir zorunluluktur. Ancak kişinin çalıştığı şirket anonim şirketse kişinin yönetim kurulu üyesi olması halinde sigortalanması zorunluluğu söz konusu olur. Eğer kişi çalıştığı anonim şirkete yalnızca ortak olmuş, yönetim kurulu üyesi olmamış ise SSK’lı olarak sigortalanmaya devam edebilir. Ancak limitet şirketlerin tüm ortakları ve anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortakları 1 Ekim 2008 sonrasında çalıştıkları şirkette SSK’lı olarak sigortalanmaya devam edemezler. emeklilik statünüz 4b üzerinden olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.