Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.09.2021 10:27 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin iki seneden bu yana işçimiz olan personelimiz bize noterden ihtarname gönderip istifa etmekte fakat 99 dan önce 3600 doldurduğu için ssk dan yazı alıp kıdemini istemektedir. sorum bu kişi bizde sigortalı olduğu dönem boyunca ssk lı olduğu günlerinin çoğunu pandemi ücretsiz izin olarak geçirmiştir dolayısıyla prim yatmamıştır çoğu zamanlarda kıdemini hesaplarken nasıl hesaplammaız gerekiyor birde resmi tatillerinide istemiş böyle bir hakkı varmıdır cok teşekkür ederim kolay gelsin

Cevap : Pandemi sebebi ile ücretsiz izin süresinin kıdem süresine etkisi tartışmalı bir konudur.Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, ister pandemi sebebi ile olsun ister diğer sebeplerle olsun, ücretsiz izin de geçen sürelerde çalışan ve işveren açısından karşılıklı edimler yerine getirilmediği için iş sözleşmesi askı halindedir ve kural olarak askı halleri kıdem süresine eklenmez. Yargıtay yerleşmiş içtihatları da bu yöndedir. Dolayısı ile ücretsiz izinli olunun süreler kıdem süresine eklenmediğinden, kıdem tazminatı hesabında bu sürelerin dikkate alınması mümkün değildir. Pandemi sebebi ile ücretsiz izin süresinin yıllık ücretli izin sürelerine etkisi: Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ister pandemi sebebi ile olsun ister diğer sebeplerle olsun, ücretsiz izinde geçen sürelerde iş sözleşmesi askıda olduğundan ve bu süreler “çalışılmış sayılan süreler” olmadığından, ve kıdem süresine de eklenmediğinden yıllık ücretli izin hak edişi için de ücretsiz izinde geçen sürelerin dikkate alınması mümkün olamayacaktır. Ancak takdir yargınındır.Farklı kararlarda çıkabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.