Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2021 11:11 (Üye) Soru : Merhaba, 13 Yıl'dır TSK'da Mali İşler Müdürü Olarak Hizmet veren ve halen vermeye devam eden, şuan için Yüzbaşı rütbesinde olan, Maliye Bölümü Lisans Mezunu kişi Mali Müşavir olabilir mi? Askerlik hizmetine devam etme halinde iken aynı zamanda mali müşavir olabilir mi? 13 yıldır vermekte olduğu hizmet SMMM Staj süresinden sayılır mı? Bu kişinin Mali Müşavir olabilme şartları nelerdir? Askerliği bırakması mı gerekir, burakırsa da 3 yıl SMMM stajı yine de yapılacak mı? Bu konularda aydınlatıcı bilgi rica ediyorum. Teşekkürler

Cevap : Bahsettiğiniz kişinin normal 4 yıllık fakülte mezunlarından farkı yok.İktisat, işletme maliye , muhasebe, hukuk, siyasal mezunu olması gerekir. Harp okulu mezunu olan bu sınava giremez. Staja başlama sınavına girecek Sınavı kazanması halinde 3 yıl staj yapacak Staj yaptığı sürece Devlet memuru olamaz. Ticari firmada veya Meslek mensubu yanında SSK lı olarak staj yapacak.memuriyette geçen süre stajdan sayılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.