Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.09.2021 11:10 (Üye) Soru : Merhaba , içi 18-19 ağustosta ve 23-25 ağustosta raporlu. Bu durumda işverenin bordroda göstermesi gereken gün sayısı nedir? İlk raporunun 2 gününü ve ikinci raporunun 2 gününü işveren mi karşılayacak;?

Cevap : Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğini(rapor ödemesini) alınan raporun 3. gününden itibaren ödemeye başlar. Ancak ilk iki günlük raporun ücretinin işveren tarafından ödeyeceğine dair Yasada düzenlenen bir kanun maddesi yoktur. 1 veya 2 gün rapor alanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenmez. işçi maktu ücretli ise almış olduğu iş göremezlik ödeneği düşülerek işçiye ücreti ödenir. mevcut durumunuzda bu söz konusu değildir. Fiili çalışma da olmadığından ücret ödeyip ödememe işverenin insiyatifindedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.