Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2021 14:37 (Üye) Soru : Şirketimiz karton çanta imalatı yaptığı kiralık binasındaki faaliyetini, ortaklarının şahsi olarak aldığı başka bir binaya taşıyacak. 1.Ortaklar işyeri kira geliri elde edecek şirket ise kira stopajı ödeyecek. 2-binaya yapılacak yatırımları şirket özel maliyetlere takip edecek. bildiğim kadarıyla bunlar haricince şirket artı yada eksi başka bir şey kazanmayacak yanlışmıyım? Acaba ortaklar olarak değil de şirket adına alsalardı daha mı iyi olurdu kdv sini kullanırdı yada başka birşey? eğer henüz alım satım gerçekleşmediyse müşterimi uyarmam gereken vergisel bir boyut yada avantaj varmı? teşekkürler.

Cevap : Ticari faaliyetin sürdürülmesi için Aktife alınacak G.menkul için ödenen KDV indirim konusu yapılır. Avantaj veya dez avantaj mukayesesi kişilere göre değişir. Bu konuda yorum ve öneri olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.