Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.09.2021 09:47 (Üye) Soru : Merhaba Sorum: Şirkette 131 Ortaklarıdan Alacaklar hesabındaki çok büyük rakam bulunmaktadır. Yönetim bu rakama adat hesaplaması yapılmasını istemediği gibi burdaki rakamı 221 Senetler hes.altında yurtdışı firmalara teminat olarak verildi gösterildi. Teminat senetlerin rakamsal boyutu çok büyük olduğu için Cari hesap uygun görmedik yapılmadı yönetim istesede. Ancak şu an 221 Teminat senetlerindeki bu rakamı bir yevmiye kaydı ile 1- Nazım hesaplarına aktarılması isteniyor. 2- Kesinlikle adat hesaplattırmak yanlışmış Ve bu yöne olur verilmiş vs. Ben de sizden görüş almak istiyorum. 131 kaynaklı hesap 221 Alacak senetleri hesabına geçsede en sonunda Nazım hesaplarına aktarılır mı? Adat hesaplamak yanlış mı?

Cevap : 131 hesap 221 Alacak senetleri hesabına aktarılmaz. Adat hesaplaması yapılması gerekir .Müşteri vergi hukuku ve muhasebe uygulamasını biliyor ise size neden işlem yaptırıyor. Kendisi yapsaydı .Her kes bildiği işi yapacak. Hesaplama yaptırmayan müşteriniz sonucuna katlanmaya razı demektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.