Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.09.2021 08:57 (Üye) Soru : öncelikle merhaba, Bu firma online bir portal üzerinden müzayede yapıyor ve büyük ikinci el iş makinelerini satıyor. Müzayede sonucunda alıcı ve satıcıları birbiriyle görüştürmek istemediği için , 100 liraya satılmış olan bir makineyi 100 liraya alıyor ve aynı tutara müşteriye satıyor.( burdan gelir elde etmiyor kesinlikle ) Kullandırdığı platform için hem alıcıya hemde satıcıya fatura kesiyor ( şirketin asıl geliri bu , diğeri sadece yansıtma gibi bir şey yani ) Bu firma teknokentte , ve bu portal yazılımında dolayı arge bu arada hem kdv hem kurumlar vergisi istisnası var. Burda sorular : 1- Makinaları alış satış kaydınız ne olacak hangi hesapta takip edeceğiz kdv ve kurumlar beyanında nasıl göstereceğiz. ( bu şirketin aslında bir geliri olmuyor, gelirimiz platform kullanım bedeli ) Bu şirketin gelir sadece platform kullanımından kaynaklı alıcı ve satıcıya kesmiş olduğu fatura , ama bunun dışında tüm makinaları aynı tutardan alıp aynı tutardan fatura edecek sadece kendi üzerinden geçirecek ticari olarak alıcı ve satıcıyı muhattap etmek istemiyor. şimdiden çok teşekkürler

Cevap : Malın mülkiyeti size geçtiği için 153 hesap kullanılır.Satıcı olan firma size fatura düzenlemesi ve KDV hesaplaması gerekir Sizinde Satışı yaptığınız firmaya KDV li fatura düzenleyecekseniz. Komisyon faturaları ayrıca düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.