Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.09.2021 12:47 (Üye) Soru : şirketimiz 1950 yılında radyatör yapımı ve tamiri yapmak amacıyla kurulmuştur.uzun yıllar faaliyetine ara vermiş ve sonrasında gayrimenkulunu kat karşılığı ofis binası olarak inşaat firmasına vermiştir.3 sene sonra ofis binalarının 12 tanesini 4 ad yabancıya satışını yapacaktır. yabancı 4 kişilik bir aile kendisi karısı ve 2 çocuğunun üzerine ortak 12 adet ofis binasını tek bir faturada kesebilir miyiz ?kurumlar vergisi ve kdv kanunu açısından ticari faaliyetimiz olmadığından ve ilk defa satış yapacağımızdan vergiden muafiyet durumumuz hakkında bilgi vermenizi rica ederiz

Cevap : Alıcı olan Her hissedara hissesi oranında ayrı ayrı fatura düzenlenecektir.Kat karşılığı verilen arsa üzerime yapılan binanı arsa sahibi adına tescili 2 yıldan fazla ise satış dan elde edilen kazancın % 50 si KV den istisna olacaktır ( KVK 5. maddedeki koşullar var ise)KDV dende istisna olması için KDVK 14/7-r maddesindeki şartlar var ise düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz. İstisnalar için KVK 5. ve KDVK 17/4-r maddelerini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.