Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.09.2021 14:43 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER BİR MÜKELLEFİM İÇİN 2017 YIII MATRAH ARTTIRIMINDA BULUNDUM KABUL EDİLDİ ŞİMDİ İSE AYNI MÜKELLEFİM İÇİN KDV ARTTIRIMINDA BULUNDUM KABUL ETTİREMEDİM. MÜKELLEFİM 2017 YILI HAZİRAN AYINDA İŞE BAŞLADI İLK BEYANNAMEDE KDV SIFIR(0) DİGER 6 AYDA KDV ÖDEMELERİM VAR BEYANNAMEDE İSTENEN BÜTÜN BİGİLERİ DOLDURDUM PAKET YAPIP GÖNDERDİĞİMDE( 2017 YILI İÇİN GİRİLEN TOPLAM HESAPLANAN VERGİ BİLGİSİ 2017 YILI İÇİN GİRİLEN YILLIKVERGİ BİGİSİNDEN BÜYÜK OLAMAZ İBARESİ) ALIYORUM DEFALARCA KONTROL ETTİĞİM HALDE HATAMI BULAMADIM BANA YARDIMCI OLURMUSUSUNUZ

Cevap : TEKNİK OLARAK BU KONUDA BİLGİMİZ YOK. GİB E BEYAN BÖLÜMÜ İLE GÖRÜŞÜNÜZ. KDV ÖDEMESİ DEĞİL DE HESAPLANAN KDV BİLGİSİ DİKKATE ALINIR. KDV ARTIRIMI İÇİN VERİLECEK BİLDİRİMLERİN KOD VE BİLDİRİM NUMARALARI AŞAĞIDADIR. , 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 Aylık KDV beyannamesini sadece Nakliyeciler vereiri.) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.