Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2021 10:15 (Üye) Soru : 900309 YAZAR, BESTEKAR, HEYKELTIRAŞ, RESSAM, KARİKATÜRCÜ, GRAVÜRCÜ, EBRU SANATÇISI, VB. BİREYSEL SANATÇILARIN FAALİYETLERİ (HAKKAKÇILIK, HATTATÇILIK, EŞYA VE MOTİF SÜSLEMECİLİĞİ (TEZYİNATÇILIK) DAHİL) 479114 RADYO, TV, POSTA YOLUYLA VEYA İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN PERAKENDE TİCARE Bu iki nace kodu ile açılış yaptık vergi dairesi hem SMK Hem ticari kazanç defteri açmış. Resim yapıldıktan sonra internet üzerinden satılıyor. 1-) iki deftere gerek varmı ,sadece serbest meslek defteri açılsa olmazmı.ona göre sicil ile görüşeceğiz. 2-)iki defterin beyannamelerini defterbeyandan ayrı ayrımı vereceğiz.her iki defterin bilgileri beyanname verirken birleşiyormu(kdv-muhtasar-geçici-gelir vergisi) 3-Resim faaliyetinden dolayı SMK Makbuzunda kdv oranı ne olacak. 4-Sahıslara satış olacağı için stopaj olmayacak değilmi.

Cevap : VD nin uygulaması doğrudur. Ressam olarak üretilen resimlerin satışı için e-smm düzenlenir % 18 KDV hesaplanır. GV stopajı olmaz.Ticari gelir ve serbest meslek gelirleri ve giderleri kayıtları sisteme kayıt edilir KDV beyannamesi her iki kazanç unsuru için toplanır tek beyanname otomatik olarak oluşur. Diğer beyannameler için de bu işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.