Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2021 10:26 (Üye) Soru : Değerli Meslektaşım. Öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. 3 Sorum olacak. 1- Mükellefim Oto alım satım(galericilik) yapmaktadır. Yetki Belgesi de bulunmaktadır. Mükellef tek ortaklı bir limited şirketten oluşmaktadır. Şahsına ait bir aracı şirketine sattı. Sonra bu araca başka bir şahsa bin lira kar koyup sattı. 685 BİN LİRAYA GİREN ARAÇ (ŞİRKETİN SAHİBİNDEN) 686 BİN LİRAYA satıldı. BİZ ARADAKİ 1000 tl ye yüzde 1 komisyon uyguladık. Kafamıza takılan konu aracın vasfında bir değişiklik yapmadan alım satımlarda biz yüzde 1 olarak farkın faturasını kesiyoruz. (Kanunda da böyle) bu konu şirketin tek pay sahibinin şahsi aracını şirkete satmasında da geçerlimi ? 2- Yeni bir mükellef devir aldık. Mükellefin 10 yıllık geçmiş yıl karı var. Bu kar ne dağıtılmış - ne de sermaye ye ilave vs olmuştur.Hiç bir işlem yapılmamıştır. Mükellef şimdi diyor ki tasfiyeye girelim. Geçmiş yıllar karını dağıtmadan tasfiyenin mümkün mü. 3- Malum matrah artımı yapan yapana. Bir mükellefin alım yaptığı firma özel esaslara alınmış. Şimdi o firma biz matrah artırımı yaptık özel esaslardan çıkacağız diyor. O mükellefin fatura kesmiş olduğu insanlarında matrah artırımı yapması gerekir mi. Yoksa o matrah artırımı firmayı bağlar - bizim mükellefimizi bağlamaz - biz de ayrıca matrah artırımı yapacakmıyız. Tekrar tşk. Tekrar Tşk.

Cevap : 1-Şirket satın aldığı taşıt için Gider pusulası düzenlenir . Satış da ise Özel matrah uygulaması yapılır. Elde edile kazanca KDV uygulanır. Şirket tüzel kişiliğin tek ortak olması bu durumu değiştirmez .Tüzel kişilik ayrı şahız ayrı dır. 2-Geçmiş yıl karları dağıtılması gerekir. Dağıtımda % 15 GV stopajı yapılacak. GVK 86. maddedeki koşullara göre ortak/ortaklar MSİ beyanında bulunacaktır. 3-Sizin müşterinizin KDV artırımı yapmak zorunda değil
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.