Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2021 14:02 (Üye) Soru : Saygıdeğer paydaşım , değerli meslektaşım . Ülkede malum kira tevkifat oranı eylül sonuna kadar yüzde 10. bir mükellefimiz. Eylül ayının başında 100 bin liralık 1 yıllık kirası için vadeli çek vermiştir. Biz bu verilen çeki eylül ayı kayıtlarına topluca alıp yüzde 10 stopajını da ödeyebilir miyiz. Yoksa ay be ay mı yapalım ya da çek ne zaman tahsil edilirse mi kira stopajını gösterelim. Mükellefe kurumlar vergisi de doğduğundan peşin kira giderini 100 bin olarak gösterip kurumlar vergisiniden kara geçmek istemekte ve yüzde 10 stopajını da peşin ödeyip giderleştirmek istemekte. bu mümkün mü. tşk.

Cevap : Ödenen kiranın tamamı bir seferde giderleştirilemez. 180 ve 280 hesaplar kullanılır. her aya isabet eden kısmı 700 lü hesaplara gider yazılır.Stopaj konusunda ise Çekin ödendiği tarih de Eylül ayına ilişkin kısmı için % 10 sonraki aylar için ise % 20 GV stopajı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.