Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2021 09:49 (Üye) Soru : Hocam iyi günler. Şahıs firması olarak faaliyette bulunan müşterimiz yeni şube açılışı için 01.07.2021 tarihinde işyeri kiraladı. 5 aylık kira ve 2 aylık depozito bedelini 06.07.2021 tarihinde banka hesabından ödedi. Ancak yeni kiraladığı yere şirket kurmaya karar verdi ve kendisinin tek ortak olduğu Limited Şirketi 12.07.2021 tarihinde tescil edildi. Kira Kontratına ait Damga Vergsini şirket adına tahakkuk ettirdik. Tescilden önce yapılan bu ödemeleri şirketin giderleri olarak kayıtlara alabilirmiyiz. Ödenen 5 aylık kiranın stopajını 2021/07-09 dönem MuhSgk Beyannamesinde bildirimini yapacakmıyz. Konu ile ilgili bilgi verebilirmisiniz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Şahız adına ödenen harç , DV ve diğer giderler Şirkete kayıtlarına alınamaz.Ortağın tek ve çok olması durumu değiştirmez. Gerçek kişi Tüzel kişi kavramı önemlidir. Kira sözleşmesi Şahız ile yapılmış ise GV stopajını gerçek kişi Muhtasar beyanname ile beyan eder. Şirket ile gerçek kişi Kira sözleşmesi yapar Şirket gerçek kişiye banka aracılığı ile kira öder ve GV stopajı yapar. Gerçek kişi Fatura düzenlemez, KDV hesaplamaz. Gerçek kişinin elde ettiği gelir GMSİ olur GVK 86. maddedeki koşullara gör İş yeri kira geliri olarak yıllık beyannamede beyan edilir. GV stopajı 2021/ Eylül için % 10 daha sonraki aylar için % 20 olarak uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.