Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2021 10:01 (Üye) Soru : sayın üstadım 2018 yılında gayrimenkul satışından doğan istisna 549 hesaba özel fona alınma işlemi 2019-12 ayında muhasebe kaydı yapılmış 2018 yılı vergi incelemeye alınmış şirketimizle ilgili vergi müfettişi raporunda 2018 kurumlar beyannamesi verildiği tarihe kadar özel fona alınma muhasebe kaydının yapılmadığı gerekçesiyle özel fona alınan tutarın tamamı yok sayılmıştır. tarhiyat öncesi uzlaşma talebimizin olmasına rağmen ve vergi raporunda da açıkça zikr edilmiş bu konuda şirketimize vergi ihbarnamesi kesilmiş e tebligatla bildirilmiştir uzlaşmaya çağırılmadık bu konuda mahkemeye gidilmesi konusunda davayı kazanma sansımız olurmu izlenecek yol konusunda görüşlerinizi bildirmenizi rica ederim....

Cevap : Vergi müfettişinin düşüncesi doğrudur. Fona 2018 yılında alınacak idi. Tarhiyat öncesi uzlaşma konusunda neden çağrılmadığı bilemeyiz.Vergi ve caza ihbarnamesinin tebliğinden itibaren 30 gün için Vergi mahkemesine dava açma hakkı vardır. Davanın nasıl sonuçlanacağı konusunda yorum olmaz. Diğer taraftan bu tarhiyat için 7326 sayılı kanundan da yararlanılarak ödeme yapılabilir. Konu hakkında VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.