Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2021 10:46 (Üye) Soru : Merhaba , Adi Kom.Şti olarak ticari amaçlı yapılan Bina İnşaatı " Kentsel Dönüşüm " kapsamında inşa edilmiştir. Satılacak daireler 150 m2 altındadır. Ve satılacak bir de dükkan vardır. Sokağın arsa rayiç değeri 875,65 tl dir. Satılacak daire ve dükkan için uygulanacak KDV durumu hakkında bilgi rica edebilir miyim ? Teşekkür ederim.

Cevap : İş yerleri için arsa değerinin önemi yok. Uygulanacak KDV oranı % 18 dir. Konutlar için arsa değerine göre ve inşaat cinsine göre % 8 veya % 18 uygulanır. Yapı ruhsatı 01/01/2017 tarihinden sonra alınan konutların tesliminde; Büyükşehir Belediyelerindeki lüks veya Birinci Sınıf İnşaatların Net alanı 150 m2’ye kadar olan KONUTLARIN Tesliminde; binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden Tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri; ? Bin Türk Lirası ile iki bin Türk Lirası (iki bin Türk Lirası dâhil) arasında olan konutların tesliminde %8, ? İki bin Türk Lirasının üzerinde olan konutların tesliminde %18, ? Büyükşehirlerde 150 m2’ye kadar olan konutların inşaat kalitesi Lüks veya Birinci sınıf OLMAYANLAR için uygulanacak KDV oranı %1 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.