Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2021 11:22 (Üye) Soru : 7326 sayılı kanun kapsamında 2017-2018-2019-2020 yılları için matrah ve kdv arttırımında bulunacağız. Hiçbir vergi borcu gecikmedi ve beyannameler zamanında verildi. Fakat 2017 yılı için sıkıntılı 4 faturadan dolayı işletme incelemeye girdi ve o yılın kdv beyannameleri düzeltildi. Tahakkuk eden cezalar ve vergilerde zamanında ödendi. Sorum şu; Matrah arttırımında bulunurken %15 oranında hesap yapabilirmiyim. Yada %20 den mi hesap yapılmalı. Her yıl için olabilecek vergi oranını belirtmenizi rica ederim.

Cevap : Gelir ve Kurumlar yönünden matrah artırımı yapacak olanların artırıma esas matrahın %20'si yerine indirimli olarak %15'ini ödeyebilmeleri için Gelir yada Kurumlar vergisi beyannamelerini süresi içinde vermeleri ve bundan doğan vergilerin tamamını da YASAL SÜRESİ İÇİNDE ÖDEMELERİ GEREKMEKTEDİR. (Beyannameye ilişkin Damga Verginin de ödenmesi gerekir.)Gelir/kurumlar vergisi matrah artırımı ödemelerini %20 yerine indirimli olarak %15 oranında ödemek isteyenlerin gerek artırım yaptığı gerekse diğer dönemler için 7326 sayılı kanun kapsamında yapılandırma taleplerinin olmaması gerekir Her yıl yapılacak Matrah artımına ilişkin oran ve asgari tutarlar Matrah artımı bildirim formatın da mevcut dur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.