Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.09.2021 09:30 (Üye) Soru : Sayın Danışman 2 tüzel kişi ortak olarak alınan arsa üzerine fabrika binası yapmaya başlıyor. Proje aşamasından başlanmak suretiyle harçlar gibi kdvsiz olarak ödenen ödemeler ve aynı zamanda kdvli şekilde düzenlenen faturalar karşısında işlemler gerçekleşiyor. Burada harç ödemeleri ortak firmalardan biri adına tahakkuk ettiğinde ödemeyi de bu firma banka hesabından belediye ve bakanlığa ödemeleri yapması durumunda diğer ortağa bu ödemeleri dekont düzenleyerek borç olarak kaydedebilir mi. Diğer ortak firma da bu gelen dekonta istinaden inşaat maliyet kaydı atabilir mi Kdvsiz harç ödemeleri için ödemeyi yapan firma diğer ortağına payını yansıtması için kdvsiz şekilde fatura mı kesmesi gerekir Yardımcı olursanız sevinirim

Cevap : İnşaat için 2 tüzel kişilik adi ortaklık veya İş ortaklığı kuracak işlemler bu ortaklık adına sürdürülecektir. İnşaat ortaklık adına yapılacaktır. Bahsettiğiniz gibi dekontlaşma olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.