Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.09.2021 11:36 (Üye) Soru : ŞİRKETİMİZ BOĞAZLARDAN GEÇEN ULUSLARARASI GEMİLERE BİZZAT VEYA TALİ ACENTELER VASITASIYLA YURTDIŞINDA BULUNAN FİRMALARA ACENTELİK HİZMETLERİ VERMEKTEDİR. YURTİÇİ MÜŞTERİMİZ YOKTUR. ŞİRKET TÜM SATIŞ FATURALARINI 3065 KATMA DEĞER KANUNUN 13/B MADDESİ GEREĞİNCE DENİZ VE HAVA TAŞIMA ARAÇLARI İÇİN LİMAN VE HAVA MEYDANLARINDA YAPILAN HİZMETLERE İSTİNADEN KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU 13/B MADDESİ GEREĞİNCE YURTDIŞI FİRMALARA FATURA DÜZENLENMEKTEDİR. ŞİRKETİMİZ BAZEN YURTDIŞINDA BULUNAN FARKLI FİRMALARLA GÖRÜŞÜP BİZE ACENTELİK HİZMETİ KAPSAMINDA MÜŞTERİ BULMA KARŞILIĞINDA KOMİSYON ÖDEMEKTEDİR. KOMİSYON ÖDEDİĞİMİZ FİRMALAR BİZE KOMİSYON FATURALARINI KESİP GÖNDERMEKTEDİR. YURTDIŞINDAN GELEN BU KOMİSYON FATURALARININ GİDERE AKTARILMASI VE FATURA BEDELİNİN ÖDEMSİ ESNASINDA HERHANGİ BİR GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ VE SORUMLU SIFATIYLA KDV ÖDEMESİ YAPILACAK MI

Cevap : HİZMETTEN YARARLANMA YURT DIŞINDA VE ULUSLARASI KARA SULARINDA OLDUĞU İÇİN KDV VE STOPAJ OLMAYACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİZ.BU BİR YORUMDUR BAĞLAYICI OLMAZ BU NEDEN İLE KONU HAKKINDA ÖZELGE ALMANIZI ÖNERİRİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.