Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.09.2021 13:20 (Üye) Soru : Merhaba, Tek pay sahipli ve pay sahibi yabancı uyruklu olan bir müşterim (halen sözleşmesi devam etmektedir.) banka extrelerini ve genel kurul karar defterini başka bir meslek mensubuna vermemi istiyor. Banka hareketlerinde şüphelendiği bir durum varmış. Diğer meslektaş arkadaşta benden bazı evrakları ve genel kurul karar defterini istiyor. Defteri veremeyeceğimi zira bana borcu olduğunu söylüyorum o zaman bende avukatı aracılığı ile aldırttırım diyor. Şunları öğrenmek istiyorum; 1- meslektaşın bu defteri istemeye hakkı var mı? müşterinin talebi bu yönde. 2 - eğer ben meslektaşın istediği evrakları verirsem suç işlemiş olurmuyum. 3 - ciddi miktarda alacağımı nasıl garanti altına alırım. 4 - meslektaşın direk olmasa bile beni bu şekilde tehdit etmeye hakkı var mı. kendisi git dava aç diyor. alacağın için saygılarımla,

Cevap : Meslek mensubu defter ve belge isteme hakkı Yok. Müşteriniz veya Av. isteyebilir.İstenilen belgeleri Müşterinin kendisine veya vekili olan Av.tutanak ile teslim edilir.Alacağınız için icrai takibat yapabilirsiniz. Tehdit işlemi için C.Savcılığıa müracaat ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.