Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2021 09:29 (Üye) Soru : Ağırlıklı olarak sıfır binek otomobil alım ve satım ticareti yapmaktayız ayrıca araç kiralama hizmetimizde bulunmaktadır. Vergi mükellefi olan bir tedarikçimizden sıfır binek otomobil alıp tescil işlemlerini tamamlayarak plakalandırmaktayız. Satış anlaşması yaptığımız müşteri bizden özel plakalı olarak otomobili satın almak istemektedir. Bizde otomobilimizi mevcut plakası ile vergi mükellefi olmayan şahısa noterden devrini yapıp ikametine bağlı ilin plaka kodu ile plakasını değiştirmekte ardından özel tedarik edilen plakalı olarakta bize tekrar noterden devrini yapmakta. Bizde özel plakalı olarak otomobilimizi müşterimize satmaktayız. KDV açısından sıfır binek otomobili vergi mükellefi olan tedarikçimizden yüzde 18 KDV dahil olarak satın alıp sadece plaka değişikliği yapmak amacı ile vergi mükellefi olmayan şahısa devrini yaptığımızda yüzde 18 KDV dahil fatura düzenliyoruz. Plaka değişikliği yapılıp ilgili şahıstan tekrar devrini şirketimiz üzerine aldığımızda sadece plaka değişikliği amaçlı satıştan doğan otomobili geri alımımızda gider pusulasında %18 KDV belirtilip indirim konusu yapılabilir mi? Geri alışta KDV indirim konusu yapılabilir veya yapılamaz ise özel plakalı olarak anlaşma yaptığımız müşteriye satışımızı yaparken yüzde kaç KDV uygulamalıyız?

Cevap : Yaptığınız satış işlemini ve özel plaka sistemini anlamadık. Ancak Taşıt ticareti yapan mükellefler için genel kural; Aktife aldığı Taşıt için ödenen KDV indirilir. Sattığınız taşıt için Fatura düzenlenir ve Faturada % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.