Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2021 09:34 (Üye) Soru : Sayın Üstadım Merhaba, Uyumlu mükellefler için uygulanan % 5 vergi indirimi konusunda desteğinize ihtiyacımız var. 2020 Kurumlar Vergisi Beyannamesini vermeden önce, İnteraktif Vergi Dairesinden sorgulama yaptık ve sorgulama sonucunda , %5’lik vergi indiriminden yararlanabilirsiniz diye yanıt aldıktan sonra, Kurumlar Vergisi Beyannamemizin ilgili bölümüne de hak ettiğimiz vergi indirim tutarını yazdık. Bu tutarın ödeyeceğimiz vergilerden mahsubu için internet Vergi Dairesi Bölümüne mahsup için bildirim yaptık. Fakat GEKSİS Raporlama Bölümünde, Hasılatla KDV Matrahınınız uyumsuz ve Kanunen Kabul Edilmeyen giderlerinizle olağandışı gider ve zararlarınız uyumsuz, diye mahsuplaşma yapılmıyor. % 5 vergi indiriminde 2 şartın yerine getirilmesi gerekiyor, birincisi beyannameleri zamanında vermek, ikincisi 1000 TL’nin üzerinde borcun bulunmaması gerekir. Firma olarak bu şartları yerine getirdik, red gerekçesi gösterilen hususlar % 5 vergi indirim şartında yok, bu konuda bize nasıl destek olabilirsiniz

Cevap : İndirim için şartlarda bir ihlal yok. Sorunun çözümü için VD müracaat ediniz Bürokratik işlemler konusunda bilgimiz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.