Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2021 09:48 (Üye) Soru : Merhaba; Limited şirketimiz cep telefonu üretimine başlamıştır. Cep telefonu ile ilgili aldığı hammaddelere İTHALAT ta ÖTV ödemiştir. Üretimden sonra ÖTV li satış faturası keseceğiz. a) Bu faaliyette ÖTV 4 beyannamesi mi vereceğiz? b) Aynı KDV gibi Mahsup mu yapacagız indirilecek ötv ve hesaplanan Ötv şeklinde? c) eğer b şıkkındaki gibi mahsup yapacaksak hangi muhasebe kodlarını kullanmak doğru olur? teşekkürler.

Cevap : a) ÖTV beyannamesi verilecektir. b) Alış da ödenen ÖTV Beyanname üzerinden indirilir. c)-İndiriliecek ÖTV için Boş olan 194 hesap kullanılır. Tekdüzen muhasebe sisteminin uygulanmasına ilişkin Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğlerinde ÖTV ile ilgili tekdüzen hesap tanımı yapılmamıştır. Ancak, 2 Sıra No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğinin A/2 Bölümünde, “Hesap Planında boş olarak görülen 3’lü kod defteri kebir (büyük defter) hesapları, ise, ana hesap grubu ile grup hesaplarının işleyiş ve mantığına uygun olmak, niteliği ve kapsamı itibariyle Hesap Planında belirlenmiş benzeri bir hesap bulunmamak, kullanıldığı takdirde ana hesap grubu ve hesap gruplarının bütünlük ve tutarlılığını bozmamak şartıyla serbestçe kullanılabilir.” denilmektedir. 194 İndirilecek ÖTV 394 Hesaplanan ÖTV 360. xxx Ödenecek ÖTV
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.