Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2021 10:16 (Üye) Soru : merhaba, sorum ihracat kdv iadesi ile ilgili, ihracatçı bir firmamızdan yüklenilen kdv leri hesaplayarak kdv iadelerimizi mahsup yoluyla tamamladık, ancak daha sonra alıcı firma ürünlerde bozulmalar olmasından dolayı bize Reklamasyon bedeli rücu etti bu durumda kdv iade rakamlarını değiştirmemiz gerekir mi, birde reklamasyon bedeli ciddi bir rakam olduğu için gider hesaplarımıza da intikal ettirerek kurumlar vergisi matrahımızdan indirdik bu durumda kdv iade ve kurum matrahı açısından sorun yaratır mı?

Cevap : KDV beyannamesinin düzeltilmesi gerekmez. Normal koşullarda Gider yazılmasın da bir sorun yok. Fatura bedelinin giderleştirilmesin de sorun olup olmayacağının kararını ileride yapılacak vergi incelemesinde Vergi müfettişinin görüşüne göre değişiklik arz eder. Bu konuda bizim bağlayıcı yorumumuz olamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.