Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2021 13:28 (Üye) Soru : Merhaba interatif vd den işyeri kira kontratı damga vergisi doldururken yıllık brüt kirayı yazdım kontratta depozitoyu yazdım ancak hesaplamayı yıllık kira üzerinden binde 1,89 dan hesapladı depozitoyu binde 9,48 den hesaplamadı vd harclar servisini aradım yıllık kira ile depozitonun damga vergileri kıyas edilir hangisi yüksek ise o tahsil edilir dedi ancak gecmişte verdiğimiz beyanlarda yıllık kira ve depozitonun damga vergisini hesaplayıp kesiyorlardı doğrusu sizce ne bilgi için şimdiden teşekkür ederi.

Cevap : GİB sisteminin yaptığı hesaplama ve VD cevabı doğrudur. En fazla vergi ödeme hangi işlemde ise o işlem üzerinden hesaplanır. Kira bedeli üzerinden, hesaplanan binde 1,89 vergi ile depozito ve tazminat üzerinden hesaplanan binde 9,48 vergi karşılaştırılır büyük olan ödenir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.