Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2021 14:35 (Üye) Soru : Üstadım Temmuzda tanımlama yaptık.. bildirgeyi verdik sorun yoktu.. Şimdi ağustosu yaparken teşvikten yersiz faydalnılmış.. Ortalama altında çalıştırılmış denilmektedir... sorum şöyle son altı ay ortalama 1, sistemdede 6111 tanımında da 1 yazıyor... bu gözle cevap veririseniz sevinirim... yani 6111 tabi olmayan 1 çalışandan sonramı bu genç arkadaşların 2 side faydalanacak.... şu an bunlar başka çalışan olmadığı için faydalanmayacakmı... Soru: Merhaba 2021 temmmuzda 2 genç işe alındı . Son 6 aylık ortalama 0,67 yani 1,2,3,4. aylarda 1 kişi 5,6. ay da çalışan yok..... sistemde 6111 için 1+ olunca diyor... soru temmuzda işe başlayan 2 kişide 6111 den faydalanırmı .. yada sadece 1 personelmi yararlanacak... (başka çalışan yok) teşekkürler Cevap:Sayın, Ortalama sigortalı sayısı, kapsama giren sigortalının işe giriş tarihinden önceki altı aylık sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı toplam sigortalı sayısının, aynı dönem aralığında Kuruma bildirim yapılmış ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunmaktadır. Kapsama giren her bir sigortalı için ortalama sigortalı sayısının kaç olduğu, sigortalıların sisteme tanımlanmasının ardından 4447 Geçici 10. Madde Giriş programı vasıtasıyla hesap edilerek ekranda gösterildiğinden, kapsama giren her bir sigortalı için ortalama sigortalı sayısının işverenlerce/meslek mensuplarınca ayrıca hesaplanmasına gerek bulunmamaktadır. e-sgk işveren sitemi teşvik tanımlama kısmından işçinin TC si yazılarak yararlanıp yaralanamayacağı hakkında görüntü alıp işlem yapabilisiniz. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : 6111 Genç ve Kadın İstihdamı Teşvikinde, çalışanın önceki iş yerinde örneğin Özel Sigorta Sandığında sigortalı olarak çalışması durumunda sistem çalışanın son 6 ay APHB’de olmaması nedeniyle sistem teşvik onayı veriyor. Ancak son 6 ay çalışması olması nedeniyle 6111 koşulunun yerine gelmemesi durumunda bu çalışanlar için 6111 teşvikinden yararlanılmaması gerekiyor. Hatalı teşvik işlemi yapmamak için işverenin, çalışanın önceki çalışması hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.