Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2021 15:51 (Üye) Soru : merhaba Özel öğretim kurumlarındaki öğretmenler için eğitim ödeneği(kırtasiye parası) 2021-2022 için 1250 tl olduğu belirlenmiştir.Bu tutar brüt tutar mıdır yoksa öğretmenin eline geçecek tutar mıdır.

Cevap : Öğretim yılına hazırlık ödeneği öğretmenlere yapılan sosyal yardım ödemelerinden bir kalemi oluşturmaktadır. 5580 sayılı Kanunun 9.maddesinde sosyal yardımlar ile ilgili olarak aynen şu hüküm yer almaktadır: “Sosyal yardım kapsamındaki ek ödemeler, bütçe kanunlarıyla resmî okul öğretmen ve personeline sağlanan haklara denk olarak okul öğretmenlerine ve personeline de ödenir. Sosyal yardım kapsamındaki ek ödemelerden gelir vergisi kesilmez. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz.” demektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.