Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2021 16:37 (Üye) Soru : Şirketimize kayıtlı 2015 model binek aracımız kaza yaptı ve perte çıktı.Kasko şirketi perte çıkan bu araçla ilgili bize 395 Bin TL ödeme yaptı. Aynı aracı vermiş olduğumuz vekalete istinaden sigorta şirketi x kişiye noterden araç satış sözleşmesiyle 256 bin TL ye sattı.Hesabımıza gelen para ile satış tutarı farkı olan 139 bin TL için sizce; biz sigorta şirketine kdv hesaplayarak bu tutarı fatura etmeli miyiz? Yoksa bu işlem fatura düzenleme zorunluluğu olmayan ve ilgili tutarın 679 diğer olağandışı gel.ve kar hesabında takip edilmesi yeterli olan bir işlem midir? Fatura düzenlenmemesi eksik bir işleme neden olur mu? İleride vergi dairesi tarafından şayet bir inceleme söz konusu olursa bu durumu ne şekilde izah etmeliyiz?

Cevap : Taşıt için düzenlenecek faturada % 1 KDV hesaplanır. Aktif de kayıtlı ATİK ler ne şekilde elde çıkar ise çıksın mutlaka fatura düzenlenir.Tercih veya ihtiyarilik olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.