Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2021 11:50 (Üye) Soru : Merhaba, SMM ile sözleşmemiz var ve çalışmaktayız. 1003B kodlu MUHSGK beyannamesi için ayrı şifre almak istiyoruz. Bu durumda YMM ile çalışmamız gerekiyormuş. YMM ile sözleşme yaptığımızda 1003B kodlu MUHSGK beyannamemizi mevcut SMM miz gönderebilirmi? Mevcut SMM ile sözleşmemizi devam ettirebilirmiyiz yoksa sonlandırmak durumundamıyız? Teşekkürler

Cevap : YMM ile çalışılacak diye bir zorunluluk olmaz. 340 Seri nolu VUK Gn.Tb ne göre Bordrosunda SMMM istihdam eden veya Beyannamelerini imzalatmak zorunda olmayan (Yüksek cirolu) mükellefler Tüm Beyanname ve bildirimleri gönderebilmeleri için VD şifre alma hakları vardır. Firmanın kendisine ait Beyanname ve bildirimlerini gönderme şifresi var ise VD müracaat ederek 1003B şifresi de alabilir. SMMM ile sözleşmesi olan mükellefler 1003B şifresi alamaz. 1003B şifresi hakkında "VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/122" inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.