Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2021 12:25 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Yetkili, Yazılım hizmeti Serbest Meslek Kazancı Stopaj oranı %20 uygulanması uygun mudur? Yönetim Danışmanlığı ve yazılım birlikte yapılması durumunda %90 kdv tevkifat ve %20 stopaj uygulamak uygun mudur? Yemek üreten firmalar ile yemek talep eden şirketler arasında komisyon karşılığı ücret alan yemek komisyonculuğu yapılması durumunda 5/10 tevkifat uygulanır mı yoksa sadece %18 kdv ile komisyon faturası kesmek yeterli midir? Saygılarımla

Cevap : Hizmet çeşidine göre oran olmaz.Serbest meslek kazançlarında tek oran vardır.% 20 KDV KDV tevkifatı yapılacak hizmetler ve oranlar için aşağıdaki linkde bulunan tablomuzu inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf Yemek üreten firmalar ile yemek talep eden şirketler arasında komisyon karşılığı ücret alan yemek komisyonculuğu yapılması durumunda KDV tevkifatı olmaz.% 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.