Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2021 16:27 (Üye) Soru : Merhaba, serbest meslek kazancına tabi vergi mükellefiyim. şahsıma ait arsam üzerine özel inşaat olarak ikamet etmek üzere dubleks ev yapacağım. bununla ilgili ayrıca ticari kazanca tabi mükellefiyet kaydı bildirmem gereklimi. inşaat yapımında alınan faturalara ait kdvleri serbest meslek kazancımdaki gelir-giderle ilişkilendirerek mi beyanları düzenleyeceğim .gene inşaatta çalışan işçilere ait gelir ve damga vergisi kesintisi yapıp tek muhtarsarsgk' damı beyan edeceğim. işleyişi konusunda bilgi ve görüşlerinizi rica ediyorum.

Cevap : Özel inşaat için vergi mükellefiyeti kurulmaz.Serbest meslek faaliyetiniz ile ilişkilendirilmez gelir/ gider/ kdv işlemleri yapılmaz. Özel inşat da çalışanlar için sigorta primi inşaat sahibi tarafından ödenir. sgk primi için muhtasar beyannamede sadece sgk kesintileri beyan edilir.Çalışanlardan vergi kesintisi yapılmaz. Bu kişilerin vergilendirilmesini kendileri GVK 64. maddeye göre yaparlar Ödemelerini de yine kendileri GVK 118. maddeye göre yaparlar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.