Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2021 16:57 (Üye) Soru : Üstadım kolay gelsin, Serbest Meslek Sahibi Diş hekimleri, çocuk Hastaların tahsilatını Anne veya Babadan tahsil ediyor. bu durumda E Serbest meslek makbuzunu Tahsilatı aldığı Anne veya Baba ya mı kesecek yoksa Hastası olan çocuğa mı kesmesi lazım. Protokol defterlerinde Hasta çocukluğun ismi yazılması lazım. duyduğum kadarıyla maliyenin denetimlerinde protokol defterleri ile Kesilen E serbest Meslek makbuzları karşılaştırılıyor. serbest Meslek makbuzları tahsilat esaslı olduğu için burada kime makbuz kesilmesi lazım. Hasta olan çocuğa mı yoksa Parayı ( Kredi Kartı ile ) ödeyen Anne veya Baba ya mı kesilmesi lazım? Teşekkür ederim.

Cevap : e-smm na hasta ismi yazılır. Anne veya Baba yıllık GV beyannamesi vermesi halinde çocuğa ait sağlık harcaması indiriminden yararlanır. (GVK Md.89/2) Bu durumda belgenin üzerinde anne veya babanın isminin yazılmasının önemi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.