Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.09.2021 10:32 (Üye) Soru : Üstadım hayırlı sabahlar İnternet üzerinden yurt dışından satış yapan bir firmadan (Örnegin Amazon) aldığı ürünleri yine yurt dışındaki müsterilerine belirli bir kar koyarak satmakta olan bir arkadaşımız var.Yurt dışında üç ülkede sistem üzerinden oluşturduğu sanal depolara malı alıyor ve bu depolardan ülkemize gelmeden satış yapıyor.Tahsilat ise yurt dışında bulunan bankalarda açtığı hesaplara aracılığı ile yapılmakta.Bu güne kadar mükellefiyeti yapılmadan faaliyetini sürdürmüş. Şu an itibariyle cezaii işlemlerden çekindiği için mukellefiyet tescili yaptırmak istemektedir. KDV ve gelir vergisi yönünden değerlendirebilirmisiniz.? İyi çalışmalar

Cevap : Yapılan ticaret transit ticaret dir. Türkiye de GV Mükellefiyeti tesisi ettirilecektir. Transit ticaret de KDV hesaplanmaz. Yapılan bu teslimler KDV beyannamesinde de yer almaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.