Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.09.2021 10:28 (Üye) Soru : Kolay gelsin Firmaların bankadaki yabancı paralardan dolayı kur farkı hesaplamasında eksiklik olursa ve firmanın şirket olduğunu düşünürsek kurumlar vergisi matrah arttırımı yaparak kur ile alakalı hesaplamaların incelenmesinden vazgeçilir mi ? incelemeden vazgeçilirse bankadaki parayı TL cinsinden reele getirmek için 102 hesabın karşılığında hangi hesabı alacaklı kullanmalıız. Şimdiden teşekkürler

Cevap : Matrah artırımı yapılan yıl/yıllar için vergi incelemesi yapılabilir .Ancak Vergi tarh edilmez ceza kesilmez. Banka ve kasa bulunan dövizler geçici vergi döneme sonlarında değerlenmesi gerekir.Döviz 2021 yılında bulunmaya devam ediyor ise 2021/1 ve 2. dönem geçici vergi dönem sonlarında değerleme yapmanız ve geçici vergi beyannamelerini düzeltmenizi öneririz.Değerlemede olumlu veya olumsuz duruma göre 646 veya 656 hesaplar kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.