Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.09.2021 10:36 (Üye) Soru : Sayın yetkili,cevaplarınız için teşekkür ederiz. ; 1- MUHSGK borcunu , Sonraki aya devreden KDV'den mahsup talebimizi vergi dairesi kabul etmiyor ve mahsup işlemi yapmıyor. Devreden KDV si başka bir vergi borcu mahsup işlemi yapılamaz mı ? Sadece ertesi ay doğacak KDV mi mahsup edilebilir.? 2- Başka bir vergi borcuna mahsup talebimiz olduğundan sonraki aya devreden KDV kalmamış ve sonraki 2-3 ay da ödenecek KDV çıkmıştır ve ödenmiştir. Bu defa,KDV beyannamelerinde düzeltme yaptığımızda ödeme yapılan aylarda da tabii ki ödenecek KDV değil, devreden KDV ye dönüşmekte ödeme bulunmamaktadır.. Dolayısı ile, Devreden olmadığı için ve önceden ödeme yapılan aylara ait KDV yi ,düzeltme yaptıktan sonra devreden KDV haline dönüşen aylara ait ödenmiş KDV sini hangi esaslara göre geri alabileceğiz ?

Cevap : Sonraki döneme devir olunana KDV başaka vergi borcuna mahsup edilmez. Devreden KDV sonraki dönem veya dönemlerdeki kdv beyannamesinde indirim olarak kullanılır.Bu uygulama 1985 yılından beri böyledir. İade hakkı doğuran işlem olması halinde ve KDV beyannamesinde İADE olarak beyan edilen tutarlar mahsup veya iadesi yapılır. Sonuç olarak; DEVREDEN KDV nin başka vergi borcuna mahsubu veya iadesi hukuken mümkün değildir.Vergi dairesinin uygulaması doğrudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.