Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.09.2021 11:05 (Üye) Soru : Merhaba, İşyeri zorunlu olarak bünyesinde çalışanın özlük dosyası bulundurması gerekir. Çalışan kendi özlük dosyasına evrak eklemek ya da bilgi amaçlı göz atmak gibi nedenlerle işverenden dosyasını istemek gibi bir talepte bulunabilir mi? İşçiye kendi özlük dosyası gösterilmez mi? teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim..

Cevap : İşveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası düzenler. İşveren bu dosyada, işçinin kimlik bilgilerinin yanında, bu Kanun ve diğer kanunlar uyarınca düzenlemek zorunda olduğu her türlü belge ve kayıtları saklamak ve bunları istendiği zaman yetkili memur ve mercilere göstermek zorundadır. İşveren, işçi hakkında edindiği bilgileri dürüstlük kuralları ve hukuka uygun olarak kullanmak ve gizli kalmasında işçinin haklı çıkarı bulunan bilgileri açıklamamakla yükümlüdür. Bu evraklar zaten işçiden temin edilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.