Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.09.2021 11:08 (Üye) Soru : MERHABALAR ÜCRETİ BANKAYA YATAN PERSONELE ÜCRET BODROSUNU İMZALATMAK ZORUNLUMU?ZORUNLU İSE 600 KİŞİ ÇALIŞAN FABRİKA DA PERSONELLERDEN İMZA ALMAK SIKINTI OLUYOR.BU KONU DA NASIL BİR YOL İZLEMEMİZİ TAVSİYE EDERSİNİZ.

Cevap : Ücret ödemelerinin banka kanalı ile yapılması ile imzası bordrodan dolayı yukarıdaki bahsedilen idari yaptırımların önüne geçilebilmektedir. Ücret hesap pusulası ya da ücret tediye bordrosunda işçi imzasının olması ücretin ödendiğine dair kanıt olacağı için banka kanalı ile yapılacak ödemelerde işçi imzası aranmamaktadır ve aksi ispat edilene kadar ücret bordrosunda yazılan bilgilerin de geçerli olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir. İşçi ile işveren arasında ücret ve sair haklar yönünden anlaşmazlıkların olduğu Yargıtay’da bulunan dosya yükünden de anlaşılmaktadır. Yargıtay’ın bazı kararlarında işçi imzasının zorunluluk olarak arandığı görülmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.