Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.09.2021 08:57 (Üye) Soru : Merhabalar, Limited ve Anonim şirketlerde esas faaliyet konusunu araç kiralama ve inşaat projeleri geliştirme ve ikamet amaçlı bina inşası olan bu işletmeler, envanterine yatırım amaçlı (kiralanacak aynı zamana)gayrimenkul alır ise ve 2 tam yıldan sonra satar ise kdv ve vergi istisnasından faydalanalabilir mi yoksa bunun esas faaliyet konusu mu sayarlar tecrübe paylaşımınız rica ediyoruz üstadlarım, son olarak uygulama kdv istisnası ve yüzde 50 kazanç istisnası şeklindedir değil mi ?

Cevap : KVK 5. maddesindeki istisna, KDVK 17/4-r maddesindeki istisnalar dan yararlanmak için madde metinlerindeki şartların olması gerekir.Verdiğiniz bilgilere göre Gayrimenkul kiraya verilmesi halinde istisnadan yararlanılamaz.Madde metinlerini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.