Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.09.2021 15:42 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, 7326 Sk. Göre stok affı yapmak istiyoruz. Size bu konu ile ilgili danışmak istediğim bazı konular var. 1 – 30.09.2021 Tarihine kadar bir envanter listesi ile vergi dairesine bildirilecektir denmektedir. Bu bahsedilen liste Ek – 19, bu listeyi nereden vereceğiz. 6/1-c maddesine göre verilen Stok affı beyannamesinin içinde zaten bu liste var. Bu listeyi ekstra olarak başka yerden bildirecekmiyiz. 2 – Stok affı uygulamasının muhasebe kaydı ; 153 – 191 Borç , 525 – 360 Alacak şeklinde yapılmaktadır. 360 – Ödenecek vergi ve fonlar Hesabının alt açıklamasında sorumlu sıfatı ile ödenen kdv yazmaktadır. Sorumlu Sıfatı ile ödenen kdv den anlayacağımız 6/1-c maddesine göre verilen beyanname mi , yoksa ekstradan 2 no’lu kdv beyannamesi mi verilecektir. 3 - 6/1-c maddesine göre verilen stok affı beyannamesinde çıkan ödemeyi, 1 no’lu kdv beyannamesinde indirim ve kdv iadesinde iade konusu yapabilirmiyiz.

Cevap : 1-Bildirim ekindeki sayfa doldurulur.Ayrıca kağıt ortamında VD verilmez. 2-Beyan; Normal 2 nolu KDV beyannamesi ile DEĞİL GİB bdp programındaki 7326 sayılı Kanun Stok beyanı / 6/1-c kodlu beyanname ile verilecektir. 3-Ödemenin yapıldığı ay (1) nolu KDV beyannamesinde indirilir. İade söz konusu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.