Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.09.2021 16:26 (Üye) Soru : Merhabalar. Bir önceki sorumda hem detaylı hem de hızlı dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Yine aynı konu ile ilgili bir soru daha sormak istiyorum. Araç alım-satım işi yapan firma vergi mükkellefinden %1 kdv li aldığı aracı hangi kdv oranıyla satar ? Teşekkürler.

Cevap : İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerin binek otomobil alımlarında yapılan KDV indirimi hakkındaki değişiklik 22/3/2019 tarihli ve 30722 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanmıştır. 2.el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde KDV oranının %18 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce; - %1 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %1,KDV oranı uygulanacaktır. - %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %18 KDV oranı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.