Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2021 09:36 (Üye) Soru : Merhaba, çevre bakanlığından lisanslı olarak hurdacılık/geri dönüşüm faaliyeti gösteren bir limited şirket "üstübü-tehlikesiz atık - hurda kırmıptı kumaş " gibi alımları fabrikalardan yaparken kdv siz olarak alabilir mi? ve satabilir mi? bunun için vergi dairesine müracat etmesi gerekir mi?

Cevap : KDVK17/4-g maddesinde sayılan hurda teslimleri KDV istisnadır. Madde metninde sayılmayan teslimlerden KDV hesaplanır. Yapılacak ticari faaliyet için mükellefiyet tesisi ettirilecektir.İstisnalı mal satmak için VD müracaat gerekmez. 17/4- g) Külçe altın ve külçe gümüş teslimleri ile kıymetli taşların (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci) 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre Türkiye’de kurulu borsalarda işlem görmek üzere ithali, borsaya teslimi ve borsa üyeleri arasında el değiştirmesi, döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil(elde edilen faiz gelirleri ile sınırlı olmak üzere tahvil satın almak suretiyle verilen finansman hizmetleri dâhil),varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikaları, Türkiye’de kurulu borsalarda işlem gören sermaye piyasası araçları ile METAL, PLASTİK, LASTİK, KAUÇUK, KÂĞIT, CAM HURDA VE ATIKLARI İLE KONFEKSİYON KIRPINTILARININ TESLİMİ, İSTİSNADIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.