Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2022 12:08 (Üye) Soru : Aşağıdaki soruma hala cevap alamadım? İlginiz için şimdiden teşekkürler... Sayın ilgili, Mükellefimin 2018 yılı ve sonrası yılları cirosu 5 milyonun altında olmasına rağmen (kendisi isteğe bağlı olarak e-fatura ve e-arşiv fatura kullanmaktadır.) bugün itibariyle 5 milyon ciroyu geçmiş bulunuyor. Bu mükellefim 2023 Ocak ayında zorunlu olarak e-defter uygulamasına geçme zorunluluğu var diye biliyorum. Doğru mu biliyorum, yoksa yanılıyor muyum? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla, 08.09.2021 12:46 Tarihinde E-Defter, Defter Beyan Sistemi, E-Fatura, E-Arşiv Danışmanına birimine sorulmuş.

Cevap : Merhaba; sorunuzda geçen ifadeye göre; geçiş yükümlülüğünü taşıdığı dönemi takip eden takvim yılının başından itibaren e-defter yükümlülüğü oluşacaktır. 2021 yılında bu krterleri sağladıysa 01/01/2023 dönem başından itibaren e-defter başlamış olacaktır. iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.