Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2021 11:39 (Üye) Soru : Sayın danışmanım; Serbest meslek kazanç mükellefi işyerini taşımak için homeofis şeklinde yeni nesil bir daire satın aldı bunu serbest meslek defterine ne şekilde kayıt etmeliyim KDV inidirim yapabilir miyim ? ileride mükellefiyeti kapattığında araç gibi kendisine satış mı yapmalıyım ?yorumlarınızı rica ederim. teşekkürler

Cevap : Serbest meslek kazanç sahibi mesleki faaliyetini sürdürmek için satın almış olduğu G.menkulü Defter beyan sisteminde ATİK olarak kayıt yapılır. Alış da ödenen KDV indirilir. 50 yıl her yıl için % 2 amortisman ayrılır. Alınan G.menkul VD bildirilir. Satış halinde; satış bedeli ile alış bedeli arasındaki fark gelir olarak beyan edilir. Satış için GV stopajı yapılmadan satış -bedelinden % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.